header image
 

Division III (grade 7-8)

Nebraska Reading Classic

-promotes reading
-encourages students to become life-long readers
-recognizes teams of outstanding young readers in Nebraska
-grades 3-9 students read award winning books such as Caldecotts, or Newberys, or Golden Sowers to compete at local, county, and state competitions
-Competition will include questions on books on reading list + questions on current events.  Div III will also have 30 seconds to write a response.  Judges will NOT be a coach for the contest day.  No 1/2 answer points nor partial points will be given- only right or wrong answers.
Reading Classics program book lists are available on May 1st and additional books are updated as of Aug., 2015. County contests will be March, 2016 (dates determined by counties). State contest will be Sat., April 2, 2016 at Fairbury.

Night Wiesel, Elie
The Wright brothers McCullough, David G
Moon over Manifest Vanderpool, Clare
What elephants know Dinerstein, Eric
A lantern in her hand Aldrich, Bess Streeter
Booked Alexander, Kwame
The Crossover Alexander, Kwame
Ms. Bixby’s last day Anderson, John David
Turn left at the cow Bullard, Lisa
Took: a ghost story Hahn, Mary Downing
Mayday Harrington, Karen
Terror at Bottle Creek Key, Watt
Waiting for Augusta Lawson, Jessica
Some Kind of Happiness Legrand, Claire
Towers falling Rhodes, Jewell Parker
Echo: a novel Ryan, Pam Muñoz
Counting by 7s Sloan, Holly Goldberg
Orphan Island Snyder, Laurel
Famous last words Alender, Katie
The girl who drank the moon Barnhill, Kelly Regan
Peeled Bauer, Joan
Torn away Brown, Jennifer
Code Talker: a novel about the Navajo Marines of World War Two Bruchac, Joseph
The prince & the guard Cass, Kiera
The Testing: the Testing — #1 Charbonneau, Joelle
The maze runner: Maze Runner#1 Dashner, James
High heat Deuker, Carl
Payback time Deuker, Carl
The lightning dreamer: Cuba’s greatest abolitionist Engle, Margarita
Michael Vey: the prisoner of cell 25 — #1 Evans, Richard Paul
Dead end in Norvelt Gantos, Jack
Scar Island Gemeinhart, Dan
Prisoner B-3087 Gratz, Alan
Code of honor Gratz, Alan M
An abundance of Katherines Green, John
Double identity Haddix, Margaret Peterson
Princess Academy: palace of stone — #2 Hale, Shannon
Girl, stolen Henry, April.
Take me to the river Hobbs, Will
The summer I saved the world– in 65 days Hurwitz, Michele Weber
Cracker: the best dog in Vietnam Kadohata, Cynthia
Kira-kira Kadohata, Cynthia
Danger zone Klass, David
Grandmaster Klass, David
Losers take all Klass, David
Legend: Day and June — #1 Lu, Marie
Heat Lupica, Mike
QB 1 Lupica, Mike
The silence of murder Mackall, Dandi Daley
Wish Monninger, Joseph
A night divided Nielsen, Jennifer A
The False Prince: Ascendance Trilogy — #1 Nielsen, Jennifer A
I am Princess X Priest, Cherie
Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children: Miss Peregrine’s Peculiar children — #1 Riggs, Ransom
Hunt for the bamboo rat Salisbury, Graham
The Wednesday wars Schmidt, Gary D
Between shades of gray Sepetys, Ruta
Faceless Sheinmel, Alyssa B
The warden’s daughter Spinelli, Jerry
Slated: Slated — #1 Terry, Teri
The running dream Van Draanen, Wendelin
Paperboy Vawter, Vince
Variant — #1 Wells, Robison E
Now is the time for running Williams, Michael
The Program Young, Suzanne
No Summit out of Sight: the True Story of the Youngest Person to Climb the Seven Summits Romero, Jordan
Red queen: red queen — #1 Aveyard, Victoria
Unwind Shusterman, Neal